Местен фокус
Столичният инспекторат отчита рекордни санкции на търговски обекти за неправомерно смесване на отпадъци
6650
България
Столичният инспекторат отчита рекордни санкции на търговски обекти за неправомерно смесване на отпадъциСтоличният инспекторат отчита рекордни санкции на търговски обекти за неправомерно смесване на отпадъци, съобщиха от инспектората.Основните нарушения, засечени при проверките, са смесване на различни видове отпадъци, изхвърляне на отпадъци от търговските обекти в битовите съдове, както и неправомерно използване на контейнерите за опаковки от търговски обекти.
Автор: БТА / Редактор: Кирил Стойчев
| 11 Ноември 2025, 14:09 ч.
Столичният инспекторат отчита рекордни санкции на търговски обекти за неправомерно смесване на отпадъци, съобщиха от инспектората. Само за месец октомври инспекторите са съставили за цяла София общо над 499 констативни протокола, 23 акта за установяване на административно нарушение (АУАН) и 205 фиша на обща стойност 10 250 лева. Основните нарушения, засечени при проверките, са смесване на различни видове отпадъци, изхвърляне на отпадъци от търговските обекти в битовите съдове, както и неправомерно използване на контейнерите за опаковки от търговски обекти. Резултатите са пряк ефект от засиления контрол и високата гражданска активност в рамките на кампанията #ГражданскиКонтролЗаЧистота на Столична община и Столичния инспекторат по време на временната организация по сметопочистването в районите "Люлин" и "Красно село", посочват от инспектората. Само в рамките на няколко седмици десетки жители на София подадоха сигнали със снимки и точни локации на нарушения, което позволи на контролните екипи да реагират незабавно и ефективно. Всеки търговски обект трябва да организира сметоизвозването си по чл. 24 от Наредбата за определяне и администриране на местни такси. Установяваме, че това задължение системно не се изпълнява и затова затягаме контрола в цяла София, заяви директорът на инспектората Николай Неделков. Столична община призовава жителите на София да продължат да бъдат част от контрола върху чистотата и да подават сигнали за нередности. Заместник-кметът по екология Надежда Бобчева внесе вчера в Столичния общински съвет (СОС) доклад за изменение на правилника за организацията и дейността на общинското "Столично предприятие за третиране на отпадъци“ (СПТО), съобщиха от Столичната община (СО). Предложението предвижда увеличаване на щатната численост на предприятието от 307 на 489 служители, като се предвижда и създаване на устойчиви работни места, включително за хора в неравностойно положение.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Заради пожар в тир с дървени трупи е затруднено движението по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от полицията в Смолян
|
|
|
Обновяват цветните алеи в плевенския парк „Кайлъка", предстои ремонт на парковите съоръжения
|
|
|
Районна прокуратура – Габрово разследва причиняването на телесни повреди на двама мъже при сбиване в града
|
|
|
Повече случаи на подадени неистински документи за стаж са установили от НОИ в Кърджали от началото на годината спрямо 2025 г.
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Пострадалият в катастрофа в Свищовско е закаран в плевенската болница, пробата на другия шофьор е с положителен резултат за метаамфетамин
|
|
|
Общинските съветници в Самуил одобриха финансиране на проекти в социалната сфера и ВиК инфраструктурата
|
|
|
Челен удар между два леки автомобила с пострадал затвори временно пътя между Свищов и село Вардим
|
|
|
Движението по автомагистрала „Струма“ в района на Кочериново се регулира от полицията
|
|
|
Общинският съвет в Самуил одобри средства за плащане на ДДС по проект за водопроводната мрежа в Желязковец
|
|
Радиопрограми



Тикер
6650
ЗАПАЗИ
Пострадалият шофьор при катастрофа между Свищов и село Вардим е с множество травми и е транспортиран в плевенска болница, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР във ...